Szkolenie „E-katecheza – czyli lekcja religii z wykorzystaniem ciekawych aplikacji i programów”

Z pewnością nie każdy wie czym jest kahoot, padlet, tawe lub quiver vision i jak można zastosować je na lekcji religii. Dzięki Pani Dorocie Ząbeg i Wydziałowi Katechetycznemu Diecezji Warszawsko- Praskiej nasi katecheci poznali ich użyteczność.

Marc Prensky zauważył na początku XXI wieku, że współczesne dzieci i młodzież urodzone po 1995 roku to digital natives, tubylcy technologiczni, zwani również pokoleniem Z. Od kołyski wzrastają otoczeni najnowocześniejszymi gadżetami i cieszą się nieograniczonym dostępem do wiedzy. Bez problemów, intuicyjnie posługują się najnowszym tabletem czy smartfonem. Głoszenie Ewangelii wymaga zatem, aby lekcja religii odbywała się w ich języku - języku technologii. Wiąże się też z wykorzystaniem ciekawych aplikacji i programów. Wyzwanie to zostało podjęte przez szerokie grono katechetów obecnych na szkoleniu w dniu 25 listopada 2017 r. przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie. Dorota Ząberg, autorka Akademii Profesjonalnego Katechety, dzieliła się swoją pasją do katechezy bliskiej młodemu człowiekowi, takiej katechezy, która nie stroni od najnowszych technologii, ale mądrze i kreatywnie wplata je w treści nauczane programowo. Uczestnicy poznawali aplikacje telefoniczne i internetowe do tworzenia pomocy dydaktycznych oraz interaktywne gry jako narzędzia do powtórek materiału. Najwięcej radości wzbudził rozwiązywany symultanicznie quiz kahoot, który zaktywizował wszystkich obecnych na sali i uświadomił potęgę oddziaływania technologii.

Nie znamy dotąd ogromu konsekwencji i zmian dokonujących się w mózgu dziecka wychowanego w nieustannym kontakcie z technologiami. Wiemy jednak, że treści nauczane w języku zrozumiałym dla odbiorcy mają większe szanse by zostać przyjęte i wprowadzone w życie. Jak pisze Pani Ząberg: „Praktyczne przykłady, skuteczne metody, nowoczesne pomysły – zaskoczą uczniów i wpiszą się w katechezę XXI w.” Zainteresowanych katechetów odsyłamy do strony: http://katechezanatana.pl/kategorie/multimedialna-katecheza/ i zapraszamy na kolejne szkolenia.

Małgorzata Jaglak

Data publikacji: 
19.12.2017