Rozwiązanie konkursu diecezjalnego dla szkół podstawowych

Na finałową galę konkursu diecezjalnego zaproszeni zostaliśmy w piątek 25 kwietnia 2014 roku do auli Kurii Warszawsko – Praskiej. Na spotkanie przybyli uczniowie ze szkół podstawowych naszej diecezji, nauczyciele religii, którzy promowali konkurs w szkołach i przygotowali uczniów oraz rodzice, którzy nieustannie wspierają swoje dzieci w nauce, pracy i cieszą się ich osiągnięciami.

Serdecznymi słowami przywitał zebranych, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Warszawsko – Praskiej, Ksiądz Piotr Pierzchała. Ksiądz Dyrektor opowiedział o przebiegu konkursu, dokonał podsumowania wyników i zapewnił, że rozumie emocje towarzyszące wyczekiwaniu na moment kulminacyjny, jakim jest uhonorowanie laureatów, ale też… zapowiedział niespodziankę!, co zebrani przyjęli z akceptującym – „O, O, O, o, o, o!!!”

Gościem honorowym spotkania był Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser. Zwracając się do uczniów, Ksiądz Arcybiskup, przywołał wspomnienie własnego dzieciństwa – „Dzisiaj, patrząc na was, przypominam sobie, że ja też byłem dzieckiem!” Wyraził uznanie dla zdolności uczniów, które zaprezentowali wykonując prace konkursowe: „List do papieża z końca świata” oraz „Maryja – moja Mama”. W konkursowych listach, dzieci, ze szczerością i otwartością opowiadały papieżowi Franciszkowi – jak bliskiemu przyjacielowi – o swoim życiu, marzeniach, zainteresowaniach, szkole, rodzinie, parafii. Prace plastyczne związane z peregrynacją Figury Matki Bożej Loretańskiej ukazywały bliskość Maryi w codziennym życiu dzieci, zawierzenie i czułe zaufanie.

Nawiązując do bliskiej kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, Ksiądz Arcybiskup przypomniał: Lolek to mały Karolek Wojtyła, który już jako dziecko odkrywał swoje talenty i starał się rozwijać je, chociaż dzieciństwo jego nie było beztroskim czasem; zaś Angelo Roncalli – późniejszy „dobry papież”, to chłopiec z ubogiej rodziny, mógł zrealizować swoje zamiłowanie do nauki dzięki serdecznej pomocy wujka, który wsparł finansowo jego edukację. Ksiądz Arcybiskup zachęcił uczniów, aby sięgnąć do czasów, kiedy Lolek i Angelo byli dziećmi i starać się naśladować ich w pracowitości i rozwijaniu talentów – „Wy też tacy możecie być!” Zapewnił zebranych, że tak naprawdę dzieckiem jest się przez całe życie – zwłaszcza „tym Bożym Dzieckiem!”. Wszystkim „Bożym Dzieciom” życzył radości z nieustannej troskliwej opieki Matki – Bożej i naszej. Swoją bezpośredniością i uśmiechem Ksiądz Arcybiskup wprowadził nastrój radosnej wspólnoty, za co otrzymał głośne brawa.

Ogromnym zaszczytem dla laureatów było otrzymanie nagród z rąk Księdza Arcybiskupa. Nagrody ufundowane zostały przez sponsorów, których przedstawicielem był, obecny na spotkaniu, Ksiądz Tomasz Chciałowski - Proboszcz Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, związany z legionowskim stowarzyszeniem Amicus. W ufundowaniu nagród pomogła także Siostra Andrzeja Biała - dyrektor wydawnictwa Sióstr Loretanek wraz z zawsze życzliwymi siostrami Loretankami oraz kino Praha. Każdy z laureatów i wyróżnionych otrzymał nagrody rzeczowe (sprzęt elektroniczny, książki, różnego rodzaju gadżety, karnety do kina Praha), dyplomy oraz burzę oklasków. Pamiątką tego radosnego spotkania będzie niejedna wspólna fotografia.

Jednak niespodzianek było więcej! Po podniosłej i uroczystej części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni do Kina Praha na film „Karol, który został świętym”. Z „łezką w oku”, ale i wybuchami radosnego śmiechu w humorystycznych scenach filmu, przypominaliśmy sobie Jana Pawła II. Dziadek Kacpra – „filmowy” przyjaciel Karola Wojtyły, opowiadał wnuczkowi historię Człowieka, Przyjaciela, Księdza – „To był gość… mówię ci… pół świata przemeblował”. Niewątpliwie, niejeden z widzów zadał sobie pytanie – Co ja mogę i powinienem „przemeblować” w swoim życiu?

Ksiądz Arcybiskup w serdecznych słowach podziękował pracownikom wydziału katechetycznego za trud zorganizowania konkursu – „tak niewielu czyni tak wiele… dobrego”.

Uczniowie, pokrzepieni słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez organizatorów, dzielili się radością „fantastycznego” spotkania i gotowością do udziału w następnej edycji diecezjalnego konkursu.

Małgorzata Żaboklicka

 

 

Data publikacji: 
26.04.2014