Poznać Ojca - o wielkopostnym dniu skupienia

W sobotę 17 marca 2018 roku w sali kurialnej przy ul. Floriańskiej odbył się wielkopostny dzień skupienia dla katechetów. Około godziny 10.00 ksiądz Piotr Pierzchała Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej powitał wszystkich zebranych i zaprosił ks. Jakuba Kowalczyka – wikariusza w parafii p.w. św. Izydora w Markach, katechetę a także diecezjalnego moderatora Domowego Kościoła do poprowadzenia wiekopostnych rozważań.

Głównym bohaterem swoich rozważaniach ks. Jakub uczynił pierworodnego syna z przypowieści o Miłosiernym Ojcu z 15 rozdziału Ewangelii wg św. Łukasza. Jako nauczyciele religii z łatwością możemy odnaleźć się w roli syna, który „tyle lat służy i nigdy nie przekroczył rozkazu Boga”. Ks. Jakub zaznaczył, że starszy syn chociaż  nie opuścił ojca, nigdy nie nawiązał z nim relacji. Z braku tej relacji wypływają jego grzechy, które nie pozwalają z miłosierdziem spojrzeć na powracającego brata. Pycha, przesadny legalizm i zazdrość każą mu osądzać swego brata. Pierworodny syn nie rozumiał kim jest dla Ojca, nie znał Ojca – podkreślał rekolekcjonista. Trzeba poznać Boga-Ojca, zobaczyć go - zachęcał ks. Jakub, poprzez słuchanie Słowa Bożego i trwanie przed Najświętszym Sakramentem.

Po konferencji  przyszedł czas na Adorację Najświętszego Sakramentu i spowiedź. Kulminacyjnym punktem spotkania była Msza św. sprawowana w intencji zgromadzonych nauczycieli, której przewodniczył bp. Marek Solarczyk. Ks. Biskup zachęcał aby w czasie Wielkiego Postu postawiać sobie pytanie kim jest dla mnie Jezus i co On chce we mnie uczynić. Biskup Marek na koniec złożył wszystkim życzenia dobrego przeżycia Triduum Paschalnego i Świat Zmartwychwstania Pana. Życzeniami świątecznymi odwzajemnili się także katecheci.

Po Eucharystii na katechetów czekał słodki poczęstunek.

Mariola Andrychowska-Kozłowska

Data publikacji: 
27.03.2018