Pasjonaci na Akademii Profesjonalnego Katechety - 2019

64 osoby z różnych części Polski wzięły udział w Akademii Profesjonalnego Katechety w Wyższym Seminarium Duchownym. Zajęcia odbywały się przez cztery dni, od 15 do 18 lipca. Organizatorem letniej szkoły było Stowarzyszenie Pedagogów NATAN. Wydarzenie zostało objęte patronatem Wydziału Nauki Katolickiej DW-P.

APK to tajemniczy skrót Akademii Profesjonalnego Katechety organizowanej corocznie w wakacje. Skrót może być także tłumaczony jako Akademia Pasjonatów Katechezy. Dlaczego? Dlatego, że gromadzi niezwykle kreatywnych nauczycieli religii z całej Polski. Tegoroczne spotkanie odbyło się w diecezji warszawsko-praskiej pod patronatem WNK. Akademia to świetnie zorganizowany i intensywnie przeżywany czas - dla ducha, i dla ciała. Stałym punktem programu była codzienna Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu. To jest źródło siły i mocy w codziennej pracy.

Uczestnicy pracowali w dwóch grupach: katecheza dzieci i katecheza młodzieży. Doskonaląc swój warsztat pracy szukali jednocześnie odpowiedzi na pytanie „Jak być dobrym i skutecznym katechetą w XXI wieku?”. Służyły temu różnorodne zajęcia m.in. plastyczne, technik multimedialnych, wykłady itp. Bardzo inspirującym punktem Akademii były targi metodyczne, czyli czas przeznaczony na dzielenie się własnymi, często nietuzinkowymi metodami pracy np. „Sherlock Holmes to ja”, lapbooki, actionbound i wiele, wiele innych.

W trakcie Akademii katechetów odwiedził Biskup warszawsko-praski – Romuald Kamiński. Odprawił Mszę świętą i wygłosił homilię. Towarzyszycie drugiemu człowiekowi na całej linii jego pielgrzymowania ziemskiego – mówił do katechetów biskup diecezjalny.

Jako, że katecheci to radosna grupa ludzi „do tańca i do różańca”, nie mogło zabraknąć wspólnej zabawy. Tańce integracyjne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Gość specjalny Akademii - zespół Testimonium zaprezentował niezwykle energetyczną muzykę. Koncerty ewangelizacyjne to ciekawa forma świadczenia o Chrystusie, szczególnie wśród uczniów. Cztery intensywne dni dobiegły końca. Katecheci z głowami pełnymi pomysłów, zapału i nowej energii wrócili do swoich parafii, aby tam przekazywać prawdę o Bogu, który jest Miłością. Inspiracji na pewno wystarczy na cały rok. A później? Później czas na kolejną Akademię i kolejne pomysły.

Na zakończenie akademii Mszę świętą odprawił dyrektor WNK – ks. Piotr Pierzchała. W homilii zachęcał katechetów, by nie bali się ewangelizować i sami tworzyć środowisk prawdziwie ewangelicznych. Na zakończenie ksiądz dyrektor pobłogosławi zebranym na trud katechetycznej posługi.

Beata Bogusz - katechetka

Data publikacji: 
24.07.2019