Konkurs dla gimnazjalistów - relacja

W dniu 26 marca 2015 roku w Zespole Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Gimnazjalnego. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod znakiem Baranka Bożego. Symbol Chrystusa Zmartwychwstałego nawiązywał do herbu gminy Latowicz – gospodarza konkursu na etapie diecezjalnym. Tenże herb stał się również inspiracją dla treści tegorocznej edycji konkursu. Gimnazjaliści, najpierw na etapie szkolnym, teraz na poziomie diecezjalnym, zmierzyli się z pytaniami z zakresu wiedzy o Triduum Paschalnym.

W etapie na poziomie diecezjalnym wzięło udział 57 uczniów z 33 różnych Gimnazjów znajdujących się na terenie naszej diecezji. Jest to o 22 uczniów więcej niż w ubiegłorocznej edycji konkursu. Finałowy test składał się z 40 pytań, wśród których znajdowały się zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte.

Dla uczestników była to okazja nie tylko do pogłębienia swojej wiedzy na temat Świętego Triduum Paschalnego, ale także to zwiedzenia niezwykle ciekawych i znanych zakątków naszej diecezji. W trakcie sprawdzania prac konkursowych, uczestnicy udali się do pobliskiego Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wielgolesie, gdzie rys historyczny Sanktuarium przybliżył kustosz i proboszcz parafii ks. Arkadiusz Rakoczy. Legenda mówi, że „w XIX wieku kiedy nadeszły ciężkie dla Polaków czasy zaborów, ucisku, biedy i cierpień, na skraju wielgoleskich lasów idącym do pracy na pobliskie pola ludziom objawiła się Matka Boża. Niepokalana Pani pocieszała w chwilach zwątpienia tych prostych ludzi o gorących sercach, wskrzeszając nadzieję na lepszą przyszłość. Chłopi widząc olśniewający blask na drzewie, porzucali wokół siebie: grabie, kosy, dwojaczki z jedzeniem, zdjęli okrycia z głów i padli na kolana modląc się żarliwie do Bogarodzicy. „Wytrwajcie w wierze ojców swoich” – brzmiało przesłanie Niepokalanej. Uczestnicy zwieńczyli wizytę u Matki Bożej Łaskawej wspólną modlitwą.

Kolejnym punktem był przejazd do miejscowości Jeruzal i parafii św. Wojciecha, a właściwie do serialowych „Wilkowyj”. Parafia św. Wojciecha i Jeruzal stanowią bowiem główną scenerię popularnego serialu „Ranczo”. Uczestnicy konkursu zwiedzili zabytkowy kościół oraz mogli wczuć się klimat serialu zasiadając i robiąc sobie zdjęcia na popularnej „ławeczce” – gdzie Pietrek, Solejuk, Hadzik, Jan Japycz i Stach Japycz szukają odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Spośród uczestników etapu finałowego Komisja Konkursowa wyłoniła 8 laureatów.
Wśród laureatów trzy pierwsze miejsca zdobyli:

1. Maria Wojnowska z Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Chotomowie

2. Krzysztof Mroczek z Gimnazjum im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Maz.

3. Marcel Kowalski z Zespołu Publicznych Szkół Katolickich im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach

Nagrody główne i upominki dla wszystkich uczestników konkursu ufundowali:

Wójt Gminy Latowicz p. Bogdan Świątek – Górski; Bank Spółdzielczy w Mińsku Mazowieckim – oddział w Latowiczu, reprezentowany przez p. Annę Kanię; oraz Diecezja Warszawsko-Praska.

Pragniemy wyrazić wdzięczność ks. Arkadiuszowi Rakoczemu – proboszczowi parafii Matki Bożej Różańcowej w Wielgolesie za pomoc w organizacji oraz Dyrekcji Zespołu Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie, w tym Pani Dyrektor Romie Piłatkowskiej za gościnność i za stworzenie dogodnych warunków oraz iście rodzinnej atmosfery dla uczestników konkursu i ich opiekunów. Składamy również podziękowania na ręce wójta Gminy Latowicz, Banku Spółdzielczego w Mińsku Mazowieckim – oddział w Latowiczu za ufundowanie nagród i pamiątek dla wszystkich uczestników Diecezjalnego Konkursu Gimnazjalnego. Dziękujemy także pracownikom naszego wydziału katechetycznego: Ks. Piotrowi Pierzchałe. Ks. Mariuszowi Czyżewskiemu i siostrze Cecylii Stusowicz.

Ks. Mateusz Szewczyk

Data publikacji: 
29.03.2015