Być>niż mieć - czyli sprawozdanie z konkursu dla gimnazjalistów

Na pewno wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że tegoroczne Światowe Dni Młodzieży będą miały miejsce w Krakowie. Już od 3 lat trwają przygotowania do tego wydarzenia. Młodzież zapraszana jest do wolontariatu, jednak część się waha. Nie wie, czy wystarczy im czasu na pogodzenie szkoły z obowiązkami wolontariusza. Do tego piątku ja byłam jedną z takich osób.

18.03.2016r. wzięłam udział w niezwykłym wydarzeniu. W mojej szkole (GILO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim) odbyło się rozstrzygnięcie konkursu diecezjalnego „Być więcej niż mieć” organizowanego przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej przy współudziale Starosty mińskiego, Burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki oraz Wójta gminy Mińsk Mazowiecki. Z pewnością było to jedno z najbardziej oczekiwanych przedsięwzięć tego semestru. Ja byłam jednym z uczestników. Wiele młodych osób zainteresowało się tematem konkursu. W rezultacie do II etapu przeszło aż 47 osób z gimnazjów z całej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Na uroczystości rozdania nagród pojawili się Ksiądz biskup Marek Solarczyk, Starosta miński Antoni Jan Tarczyński, Wójt gminy Antoni Piechowski, ks. Infułat Jan Byrski, p. Urszula Sroka z wydziału promocji Starostwa, p. Diana Rokicka, która reprezentowała Pana burmistrza, p. Jolanta Domasiewicz sekretarz gminy Mińsk Maz., dyrektor szkoły GILO Joanna Papińska, dyrektor WNK Kurii biskupiej Warszawsko-Praskiej ks. Piotr Pierzchała, wicedyrektor WNK ks. Mariusz Czyżewski oraz siostra Cecylia Stusowicz.

Tematyka ŚDM bardzo mnie zainspirowała. O całym przebiegu uroczystości opowiedział nam ks. Emil Parafiniuk oraz ambasadorka ŚDM Karolina Błażejczyk. Do tej pory nie wiedziałam dokładnie jak wygląda pobyt na ŚDM z perspektywy uczestnika. Ksiądz zdał nam relację ze swojej ostatniej wyprawy do Rio de Janeiro, gdzie w 2013 r. odbywały się XXVIII Światowe Dni Młodzieży. Dzięki spotkaniu się z nowymi ludźmi,  poznał ich kulturę, obyczaje, nawiązał nowe przyjaźnie. Przeżył niezwykłą przygodę, radząc sobie z napotykanymi przeciwnościami. Spotkał papieża, pogłębił swoją wiarę.

Po 40 minutach oczekiwania ogłoszono wyniki. Odbyło się rozdanie dyplomów i wspaniałych nagród. Wśród uczestników wyłoniono 6 laureatów:

1 miejsce - Magdalena Grabarczyk - Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim;

2 miejsce - Agnieszka Grabarczyk - Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim;

3 miejsce - Jakub Tarczyński - Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim;

4 miejsce - Magdalena Grzelczak - Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim;

5 miejsce - Mikołaj Piórczyński - Zespół Publicznych Szkół Katolickich w Ząbkach, Publiczne Katolickie Gimnazjum;

6 miejsce - Magdalena Broda - Gimnazjum nr 30 w Warszawie.

Myślę, że warto było wziąć udział w konkursie. Na pewno część osób zostało zaciekawionych i będą chcieli zgłębić temat ŚDM w Krakowie. Ja mogę tylko gorąco zachęcić do brania udziału w wolontariacie. Więcej taka okazja może się już nie nadarzyć.

Magdalena Grzelczak

O wydarzeniu możesz przeczytać również na stronach:

KAI

Powiat miński

Miasto Mińsk Mazowiecki

Macierzanka Mińsk Maz

Data publikacji: 
31.03.2016