Adwentowe skupienie katechetów - relacje uczestników

W sobotę 15.12.2012 r.  odbyło się spotkanie formacyjne dla katechetów.  Temat spotkania : "Adwentowy Dzień Skupienia" poprowadził ks. Piotr Pierzchała. Ks. Piotr niezwykle ciekawie i przejrzyście wprowadził nas w tematykę rozważania tekstu natchnionego. Przybliżył znaczenie, cele i sposoby czytania Biblii oraz zwrócił uwagę na najczęściej popełniane błędy przy lekturze Pisma świętego.
Po konferencji odbyła się adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Podczas adoracji uczestnicy mieli możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Wszyscy katecheci uczestniczyli we Mszy świętej. Eucharystię odprawił i homilię wygłosił Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej ks. Artur Staniszewski.
Po Eucharystii odbyło się spotkanie opłatkowe oraz poczęstunek. Siostra Cecylia  czuwała nad całością i zadbała o zrobienie zdjęć, aby uwiecznić to spotkanie.

Małgorzata Jarosińska-Gryciuk - katechetka w Zespole szkół w Warszawie

15 grudnia w kaplicy kurialnej odbyło się adwentowe skupienie katechetów naszej diecezji. Na początku wysłuchaliśmy konferencji wygłoszonej przez księdza Piotra Pierzchałę. Zachęcił on do szukania czasu skupienia, rozważania, pielęgnowania modlitwy osobistej zwłaszcza opartej na różnorakim obcowaniu z tekstem Ewangelii. Prelegent zwrócił uwagę, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wierzący mieli niejako ciągle otwartą Księgę Pisma Świętego, zwłaszcza Ewangelii i wszelką refleksję, rozważania, modlitwę na niej opierali, wszystko starali się widzieć i ukazywać w świetle Ewangelii. Warto praktykować ciągłe codzienne czytanie Dobrej Nowiny (np. po 1 rozdziale dziennie), rozważanie jednego zdania, niejako noszenie go w sercu przez cały dzień, szukanie odpowiedzi na problemy, sprawy aktualnie przeżywane oraz interpretowanie słowa Bożego jak listu od kochającej mnie osoby, a rozumienie jego treści traktować jak uczenie się naśladowania Jezusa. Trzeba też uważać na błędne praktyki obcowania z tekstem natchnionym, np. szukania w nim poparcia dla własnych tez oraz przypadkowemu, losowemu otwieraniu Księgi i twierdzeniu, że to słowo skierowane do mnie i determinujące moje decyzje.

Po konferencji mogliśmy adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, była też okazja do spowiedzi. Następnie składaliśmy Panu Bogu dziękczynienie we wspólnej Eucharystii sprawowanej przez księdza Artura Staniszewskiego. Usłyszeliśmy zachętę do wnikliwej lektury papieskiej trylogii pt. „Jezus z Nazaretu” oraz słowa pokrzepienia i nadziei, aby nie załamywać się często pozornie małą skutecznością działań katechetycznych, duszpasterskich, cierpliwie czekać i troszczyć się o rozwój i kiełkowanie słowa Bożego w nas samych i naszych uczniach, być świadkiem obecności Boga i działania Jego łaski. W tym duchu, po Mszy Świętej dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy świąteczne życzenia.

Dr Aneta Frączak – nauczycielka religii w Warszawskim Gimnazjum.

Zachęcamy wszystkich Katechetów do dzielenia się swoimi wrażeniami z dnia skupienia. Można to zrobić rejestrując się na stronie Wydziału i dodając komentarz.

Poniżej relacja fotograficzna:

Data publikacji: 
16.12.2012

Komentarze

Obrazek użytkownika Piotr Pierzchała

Bardzo  dziękuję Pani Małgosi i Pani Anecie za miłe słowa. Niech Pan Jezus wszystkim Wam błogosławi drodzy katecheci.

Obrazek użytkownika Renata Suchta

Dziękuję Koleżankom Katechetkom za wspomnienia ze Spotkania. Sama nie mogłam być z powodu choroby, ale łączyłam się ze Wszystkimi duchowo. A na początku Nowego 2013 Roku życzę Wszystkim wiary i zaufania Bożej Opatrzności na każdym kroku naszego powołania.

Obrazek użytkownika Izabela Paciorek

Szczęść Boże dostałam dziś informację od Ks. Proboszcza Grzegorza Mioduchowskiego, że nie dotarła ankieta katechetyczna którą elektronicznie przesyłałam ( taką mam nadzieję) pod koniec września.
W związku z powyższym przesyłam w dniu dzisiejszym
Z pozdrowieniami
Izabela Paciorek z Nadmy.

Obrazek użytkownika Piotr Pierzchała

Pani Izo niestety nie ma tej ankiety. Proszę ją przesłać na adres wnkpraga@interia.pl Pozdrawiam ks. Piotr Pierzchała