„Bóg kocha Ciebie dziś” - relacja z pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę

23 października 2013 w Jasnogórskim Sanktuarium odbył się coroczny zjazd maturzystów Diecezji Warszawsko-Praskiej. Uczestniczyło w nim ok. 2 tys. osób.

Zgromadzonych w Bazylice przywitał Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Warszawsko-Praskiej ks. Piotr Pierzchała. Młodzieży towarzyszyli dyrektorzy szkół, wychowawcy i katecheci.

Spotkaniu przewodziła myśl: „Bóg kocha Ciebie dziś”. Stanowiła ona przesłanie konferencji jaką wygłosił ks. Przemysław Macios. Wskazał on w niej na potrzebę realnego poznawania świata, otwartości na Boga, akceptacji siebie i rozwoju osobistego prowadzącego do dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej. Przypomniał o potrzebie zharmonizowania rozwoju człowieka na płaszczyznach: biologicznej, intelektualnej i duchowej, by w efekcie: „to samo myśleć, to samo mówić i to samo czynić”.

Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza święta, której przewodniczył bp Marek Solarczyk. Podczas homilii odniósł się on m. in. do pojęcia sługi. Wskazując na pozytywne aspekty terminu podkreślił, że sługa to ten, któremu towarzyszy bardzo silne poczucie własnej godności. Wynika ono ze świadomości czyim jest się poddanym. Chrześcijanin zatem to sługa, który reprezentuje Chrystusa, zwłaszcza wobec tych, do których Bóg go posyła.

Spotkanie zakończyło się w Kaplicy Cudownego Obrazu. Tu młodzież zawierzyła Matce Bożej czekający ich egzamin maturalny i swoją przyszłość. Odśpiewano także Apel Jasnogórski, a bp Marek Solarczyk udzielił obecnym błogosławieństwa.

Agnieszka Strojecka

Data publikacji: 
25.10.2013